W dniu 12 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty ruchowe dla dzieci i rodziców z grupy III. Na zajęciach Pani Magdalena Abłażej – Piątkowska zaproponowała Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (MRR). Brzmiało tajemniczo, ale tylko na początku…

Metoda stworzona została przez Weronikę Sherborne, angielską nauczycielkę tańca i ruchu, w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi. Stworzona jest przede wszystkim w celu wspomagania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz w terapii osób z niepełno-sprawnością intelektualną i fizycznie, jednak możliwość korzystania z niej są praktycznie nieograniczone.

Podstawowymi założeniami metody Weroniki Sherborne jest rozwój dziecka poprzez ruch:

o świadomość własnego ciała i usprawnianie ruchowe

o świadomość przestrzeni i działania w niej

o dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu

Prowadzenie ćwiczeń tą metodą ma na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Dzięki temu dziecko zaczyna mieć zaufanie do siebie i zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń uczestnik terapii poznaje przestrzeń, w której się znajduje, przestaje ona być dla niego groźna, czuje się bezpieczniej, staje się aktywny i przejawia większą inicjatywę.

Ćwiczenia odbywają się w parach lub w grupie, mogą w nich uczestniczyć rodzice lub rodzeństwo, co sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i chętnie ćwiczy. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych metodą Weroniki Sherborne stanowi dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarza możliwość do twórczego działania oraz pobudza spontaniczność i aktywność własna dziecka.