Robotyka dla dzieci – na czym polegają zajęcia?
Warsztaty z robotyki najczęściej odbywają się w określonych grupach wiekowych. Podział zależy również od umiejętności uczestników. Niekiedy dzieci przyjmowane są według już ukończonych kursów. Oznacza to, że niektóre zajęcia zostały przygotowane dla zupełnie początkujących, czyli zawierają między innymi naukę podstaw programowania, dlatego dopiero po ich ukończeniu dziecko może pójść na inne zajęcia z robotyki oferowane przez placówkę. Czasem też przyszły uczestnik może po prostu odbyć rozmowę z nauczycielem, który wybierze dla niego najodpowiedniejsze zajęcia.
Pierwszym etapem zajęć z robotyki dla dzieci jest samo skonstruowanie robota według instrukcji. Typ wykonywanego przez malców robota zależeć będzie od rodzaju zajęć oraz docelowej grupy, czyli poziomu zaawansowania uczestników. Może to być np. robot kroczący lub przemysłowy, jaki i skaner, drukarka, a nawet pies czy robot układający domino. Niektóre szkoły organizują również kolonie czy zajęcia tematyczne, np. polegające na konstruowaniu robotów na podstawie określonych gier.
Kolejnym etapem jest już programowanie robotów. Najpierw uczestnicy zajęć podłączają wykonanego przez siebie robota do komputera, czasem za pomocą kabla z wtyczką USB, a niekiedy poprzez bezprzewodową technologię Bluetooth, a następnie piszą kod, dzięki któremu wprawiają urządzenie w ruch. Na pierwszych zajęciach uczestnicy poznają podstawy języka programowania, natomiast na kolejnych rozwijają swoje umiejętności, dzięki czemu mogą nakazywać robotowi wykonywać coraz bardziej skomplikowane ruchy. Na warsztatach najczęściej używa się języka programowania podobnego do C++.
Warsztaty robotyki dla dzieci zazwyczaj zakładają pracę w niewielkich grupach, niekiedy jedynie dwuosobowych, zarówno na etapie konstrukcji urządzenia, jak i jego zaprogramowania.